Životopis tvůrce metody SM systém. MUDr. Smíšek
MUDr. Richard Smíšek se narodil v Praze v roce 1954. Věnoval se už od dětství sportu a dalším pohybovým aktivitám např. atletice a dokonce desetiboji. Ve sportu je podle MUDr. Smíška nejdůležitější všestrannost, kterou mimo jiné našel v mládí právě v desetiboji. Součástí jeho kondičního tréninku atletického desetiboje bylo cvičení s elastickým lanem. Tam poprvé se začala rýsovat myšlenka jeho pozdější metody. Nepochází z lékařské rodiny, ale od roku 1973 začal studovat lékařskou fakultu.
Během lékařského studia uvažoval věnovat se sportovní medicíně. Chtěl zasáhnout do sportů s jednostranným zatížením, kde není správná kompenzace tohoto pohybu. Cílem pro MUDr. Smíška bylo kompenzovat přetížení sportovce tak, aby mu neublížilo. Dva roky proto pracoval v Centru vrcholového sportu. Sám osobě MUDr. Richard Smíšek tvrdí, že je individualista a hledal ve své práci lékaře to, kde by se mohl věnovat pohybu člověka. Zjistil, že sportovní medicína není pro něj, ale zalíbil se mu obor rehabilitace.
Sám se charakterizuje jako atypický lékař. V roce 1990 se MUDr. Smíšek rozhodl pracovat privátně a rozvíjel svou cvičební metodu SM systém. Nemohl pracovat na zdravotní pojišťovny, jelikož potřeboval s pacientem cvičit, podle jeho konkrétního zdravotního stavu. Privátní praxe mu umožnila mít na každého klienta cca hodinu času a najít u něj chyby v koordinaci pohybu. Svou metodou se snaží maximálně předcházet operacím. U pacientů s těžší diagnózou je však pohyb dle metody málo, a tak MUDr. Smíšek u nich provádí manuální terapii (uvolnění svalů v napětí, protažení páteře), po které následuje stabilizační cvičení pro udržení polohy dosažené manuální terapií.
Metoda SM systému se postupně vyvíjela 30 let a opírá se o 25 let klinických zkušeností s tímto cvičením u pacientů s bolestmi páteře, akutním výhřezem ploténky a u skolióz. Používají ji také vrcholoví sportovci jako kondiční trénink k zlepšení sportovního výkonu. Předcházejí tak přetížení, degeneraci páteře a velkých kloubů při sportu.
MUDr. Smíšek zastává názor, že každý člověk je unikátní a je nutné pro něj najít vhodnou individuální terapii. Ve své knize, Zdravá záda, pokládá svou metodu za jeden ze způsobů možných terapií. MUDr. Smíšek však podporuje při léčbě pacientů i další metody jako je například Dornova metoda, či vychází z principů cvičení podle Ludmily Mojžíšové. Terapie je pak dále doplňována baňkováním nebo kineziotapingem.
Po roce 1990 se MUDr. Smíškovi podařilo jeho metodou předejít operaci a vyléčit 4000 pacientů a poslat na operaci pouze 4 pacienty. MUDr. Richard Smíšek není pouze lékařem, ale žije pro tuto metodu tělem i duší. Má dvě dcery, vystudované lékařky, MUDr. Kateřinu Smíškovou a MUDr. Zuzanu Smíškovou, které pokračují a dále rozvíjí metodu jejich otce.
Rozšíření ve světě
SM systém se kromě ČR dostal i do zahraničí (např. Dánsko, Jižní Korea, USA nebo Austrálie). V sousedním Německu se tato metoda hradí pojišťovnou jako prevence zdraví a je zakotvena dokonce v zákoně.
MUDr. Richard Smíšek pokládá za největší úspěch, že německé národní družstvo sportovního aerobiku převzalo tuto metodu SM systému do svého tréninku jako lepší strečink.
Sen MUDr. Richarda Smíška
Jednou z vizí MUDr. Smíška je aplikace principů SM systému v rámci prevence pro obyvatele ČR a dále vybudovat spolupráci cvičitelů, fyzioterapeuta, dětského lékaře, rodiny, ortopeda, neurologa a zdravotních pojišťoven. Zajistit tím tak komplexnost léčebného procesu pohybového aparátu občanů ČR.
Autor článku: Daniel Dietl – Masáže Plzeň a cvičení SM systém