Vliv masáže na nervový systém

22.04.2025
nervový systém
nervový systém
Lidské tělo je fascinujícím propojením struktur, z nichž jednou z nejdůležitějších je nervový systém. Ten řídí nejen pohyb, ale i emoce, paměť, trávení, regeneraci a celkovou rovnováhu organismu. V posledních letech roste zájem o to, jak masáže ovlivňují právě nervový systém, zejména pokud jde o stres, regeneraci a schopnost těla odpočívat.

Při správně prováděné masáži dochází ke stimulaci kožních receptorů, které vysílají signály do mozku, jenž na to odpovídá změnou aktivity autonomního nervového systému – konkrétně parasympatiku a sympatiku. V tomto článku si podrobně rozebereme, jak masáže dokážou "přepnout tělo" ze stresového režimu do režimu klidového, a jaký to má dopad na zdraví.

Co je autonomní nervový systém a jak funguje?

Nervový systém se dělí na dvě hlavní části: centrální (mozek a mícha) a periferní (včetně autonomního nervového systému). Právě autonomní nervový systém (ANS) funguje nezávisle na naší vůli a řídí životně důležité funkce, jako je dýchání, srdeční činnost, trávení, krevní tlak nebo hormonální rovnováha.

ANS se skládá ze dvou protikladných větví:

✅ Sympatikus – systém "bojuj nebo uteč"

Když jsme ve stresu, aktivuje se sympatikus. Tělo se připravuje na výkon:

  • stoupá krevní tlak

  • zrychluje se srdeční tep

  • trávení se zpomaluje

  • stoupá hladina kortizolu (stresového hormonu)

Sympatikus je nezbytný při nebezpečí nebo při fyzické aktivitě. Ale pokud je aktivován příliš často nebo příliš dlouho, tělo se přetěžuje a začínají se objevovat problémy: chronická únava, bolesti hlavy, oslabení imunity, zažívací problémy, úzkosti, nespavost.

✅ Parasympatikus – systém "odpočívej a regeneruj"

Opačnou funkcí je parasympatikus, který navozuje klid, trávení, obnovu buněk, zpomalení dechu a srdeční činnosti. Parasympatikus je aktivní ve chvílích, kdy tělo nebojuje, ale léčí se.

Cílem masáže je aktivace právě parasympatiku.

Jak masáž ovlivňuje sympatikus a parasympatikus?

Masážní dotek má nepřímý vliv na mozek, ale přímý vliv na kůži a nervová zakončení. Mechanické podněty při masáži (tření, tlak, hnětení, jemné tahy) spouští reakci v receptorovém poli pokožky a přes míšní nervy ovlivňují vegetativní nervový systém.

Co se při masáži děje:

  • Snižuje se aktivita sympatiku – tělo vypíná stresový režim

  • Zvyšuje se aktivita parasympatiku – tělo se dostává do režimu klidu

  • Snižuje se hladina kortizolu (stresový hormon)

  • Zvyšuje se hladina oxytocinu a serotoninu – hormony dobré nálady

  • Zpomaluje se dech – tělo přechází do hlubší relaxace

  • Srdce bije klidněji

  • Zlepšuje se prokrvení orgánů a kůže

  • Dochází k uvolnění fascií a svalů

Nejde jen o subjektivní pocit – tyto účinky byly opakovaně potvrzeny vědeckými studiemi sledujícími změny srdeční variability (HRV), což je objektivní ukazatel aktivity autonomního nervového systému.

Masáže a stres: Terapie dotekem jako lék na dnešní dobu

Stres je jedním z hlavních tichých zabijáků dnešní doby. A právě díky masáži můžeme aktivně regulovat nervový systém bez chemie nebo vedlejších účinků.

Chronicky přetížený sympatikus je často zodpovědný za to, že lidé nejsou schopní usnout, pořád "přemýšlí", nedokážou se nadechnout do břicha nebo mají zažívací problémy.

Pravidelná masáž učí tělo znovu cítit klid, pomáhá odstraňovat napětí uložené ve svalech i podvědomí, a umožňuje tělu navrátit se do rovnováhy. U některých klientů je vidět zlepšení spánku už po první masáži, u jiných dochází ke změně nálady, zvýšení vitality nebo dokonce ke snížení krevního tlaku.

Věděl jsi, že…

…parasympatikus se nejvíce aktivuje v poloze vleže, při klidném dechu nosem a v tichém prostředí? Masážní místnost by tedy neměla být jen "funkční", ale i útulná, klidná a bezpečná – to je klíč k hluboké relaxaci.

Jaký typ masáže nejlépe stimuluje parasympatikus?

Ne každá masáž má stejný účinek na nervový systém. Například sportovní masáž nebo hloubková tlaková masáž může krátkodobě zvýšit stresovou odpověď těla, zatímco jemnější, rytmická a plynulá masáž je ideální pro zklidnění nervové soustavy.

Nejvhodnější techniky:

  • Relaxační celotělová masáž

  • Harmonizační masáž zad a šíje

  • Aromaterapeutická masáž s éterickými oleji (např. levandule, ylang-ylang)

  • Lymfatická manuální masáž

  • Doteková terapie a vědomé dýchání

Masér může velmi jemně vést klienta i k hlubšímu dechu, krátké meditaci nebo vizualizaci. Tím se účinek na parasympatikus ještě znásobí.

Závěr: Masáž jako klíč k nervové rovnováze

Masáž je víc než jen mechanické uvolnění svalů. Je to hluboký neurobiologický proces, který aktivuje léčivou část našeho autonomního nervového systému – parasympatikus. V dnešní uspěchané době, kdy většina lidí žije v neustálém napětí a stresu, je pravidelná masáž jedním z nejúčinnějších nástrojů, jak obnovit vnitřní rovnováhu a zdraví.

Masáž není luxus. Masáž je návrat domů – do těla, dechu a klidu. Kontaktujte nás a objednejte se na relaxační masáž.

Autor článku: Daniel Dietl - Masáže Plzeň, cvičení SM systém a výživové poradenství.