Proč má většina lidí zatuhlé horní trapézy ?

03.02.2025

Článek aktualizován: 3.2.2024

Bolest a zatuhnutí horní části trapézového svalu je dnes naprosto běžným problémem. Může za to špatné držení těla, dlouhé sezení u počítače, neustálé koukání do telefonu a hlavně stres, který svaly podvědomě napíná. Výsledkem je nepříjemné napětí v oblasti ramen, krku a horní části zad, které může vést až k chronické bolesti, migrénám nebo dokonce brnění rukou. Jak tento problém vyřešit a trapézy účinně uvolnit?

Proč trapézy tuhnou?

Hlavní příčinou přetížených trapézů je dlouhodobě špatná poloha hlavy a ramen. Pokud sedíte shrbení s hlavou vysunutou dopředu a rameny stáčenými k sobě, trapézový sval je neustále v napětí. Tělo tuto pozici začne považovat za normální a svaly zůstanou zkrácené a tuhé. Stres situaci jen zhoršuje – vysoká hladina kortizolu způsobuje podvědomé stažení horní části trapézu, což vyvolává tlak a bolest. Nedostatek pohybu, špatné dýchání, nevhodné polštáře nebo chybná technika cvičení přispívají k tomu, že se problém časem zhoršuje.

Jak bolest vzniká?

Při dlouhodobém napětí dochází k omezenému průtoku krve v trapézech, což způsobuje hromadění odpadních látek ve svalech. Tyto látky dráždí nervová zakončení a vedou k bolesti. Navíc se v trapézech často tvoří spoušťové body (trigger points) – malé bolestivé uzlíky, které mohou vystřelovat bolest do krku, hlavy nebo ramen. Dalším faktorem je tlak na okolní nervy, což může způsobit mravenčení nebo slabost v rukou. Pokud se problém neřeší, bolest se může stát chronickou a ovlivnit každodenní život.

Jak trapézy uvolnit?

Mnoho lidí dělá chybu, když se snaží trapézy posilovat – přitom přesně tohle vede k jejich ještě většímu přetížení! Místo toho je klíčové svaly protahovat a aktivně uvolňovat. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je využít reciproční inhibici – tedy aktivaci protichůdných svalů, která automaticky povolí napětí v trapézech.

Nejúčinnější metodou je SM systém (Spirální stabilizace páteře), který vyvinul český lékař MUDr. Richard Smíšek. Tato metoda využívá přirozenou svalovou spirálu, která propojuje hýžďové svaly, šikmé břišní svaly a široký zádový sval. Pokud se tato svalová souhra aktivuje, horní trapézy se automaticky uvolní. Výsledkem je úleva od bolesti už po pár minutách cvičení.

Jak předejít zatuhnutí trapézů?

  1. Správné držení těla – udržujte hlavu v přirozené poloze a vyvarujte se předsunutého držení krku.
  2. Protahujte a uvolňujte trapézy, místo jejich posilování.
  3. Cvičte SM systém – pouhých 15 minut denně stačí na výrazné uvolnění napětí.
  4. Hlídejte si dýchání – hluboké dýchání do břicha pomáhá snížit stres a uvolnit svaly.
  5. Omezte stres – jóga, meditace nebo dechová cvičení mohou pomoci snížit podvědomé napětí svalů.

 30 minut cvičení u nás vyjde na 300 Kč. Viz. Ceník Objednejte se a vyzkoušejte!

Autor článku: Daniel Dietl - Masáže Plzeˇn a cvičení SM Systém