Pozor na "basu piva": Nejčastější pohyb, při kterém hrozí výhřez ploténky

08.04.2025
Bederní páteř
Bederní páteř
Meziobratlové ploténky jsou jako tlumiče páteře – chrání obratle při pohybu a udržují záda pružná. Přesto právě jeden běžný každodenní pohyb často způsobí jejich poškození. Říká se mu "basa piva". Zní to vtipně, ale důsledky mohou být velmi bolestivé. O jaký pohyb se jedná, proč je tak nebezpečný a jak se mu vyhnout?


Co je "basa piva"?

Představte si situaci: předkloníte se, abyste zvedli těžkou basu piva. Břicho je povolené, záda kulatá, nohy rovné. Pak se s basou v ruce otočíte stranou a přenesete ji na stůl nebo do kufru auta. Právě tento kombinovaný pohyb – předklon + rotace + zatížení – je jedním z největších rizikových faktorů výhřezu meziobratlové ploténky.

💡 Zajímavost: Nejnebezpečnější není samotné zvednutí, ale přenesení váhy v rotaci, kdy se tlak uvnitř ploténky koncentruje na její zadní část a může dojít k protržení – odborně řečeno herniaci.

Proč právě tento pohyb?

Naše tělo je nejstabilnější ve vzpřímené poloze s aktivními břišními a zádovými svaly. Pokud máme ochablé hluboké břišní svaly (core), celý tlak se přenáší do bederní páteře. A když se k tomu přidá nešetrné zvedání břemene v předklonu, navíc spojené s rotací do strany – je to jako časovaná bomba. Ploténka, která je oslabená věkem, sedavým stylem života nebo předchozími drobnými poškozeními, může prasknout a její obsah vyhřeznout ven – často přímo na míšní nervy.

Jak se projevuje výhřez?

Výhřez meziobratlové ploténky se nejčastěji projeví prudkou bolestí v zádech, vystřelující bolestí do nohy, brněním nebo oslabením svalů. V některých případech může dojít i k poruchám hybnosti nebo ztrátě kontroly nad močením – v takovém případě je nutné okamžité lékařské ošetření.

👉 Zkuste si sami: Postavte se, mírně pokrčte kolena, aktivujte břicho (lehce vtáhněte pupík dovnitř) a zkuste si představit, že zvedáte těžký předmět. Cítíte rozdíl oproti tomu, když to uděláte s povoleným břichem a kulatými zády? Právě o to jde.

Prevence: Jak se "basa piva" dělá správně?

  1. Nikdy nezvedejte těžké břemeno z předklonu s rovnýma nohama.

  2. Vždy aktivujte břišní svaly – to je vaše přirozená ochrana páteře.

  3. Přenášejte břemeno s tělem jako celek – otočte se nohama, ne jen trupem.

  4. Pokud je to možné, použijte techniky z SM systému, které pomáhají posilovat hluboký stabilizační systém.

  5. Nechte si poradit od odborníka na pohyb, pokud vás trápí bolesti zad – prevence je vždy levnější než léčba.

Shrnutí: Jedna basa může změnit život

Pohyb "basa piva" je tak častý a zároveň nebezpečný právě proto, že je součástí každodenní rutiny. Ať už zvedáte nákup, dítě, nebo basu piva – vždy myslete na aktivaci středu těla, rovná záda a zapojení nohou. Předejdete tak nejen bolesti, ale i dlouhým týdnům rehabilitace. A pokud už problémy máte, ideálním řešením je kombinace manuální terapie a cíleného cvičení, jako je SM systém.

Autor článku: Daniel Dietl - Masáže Plzeň, cvičení SM systém a výživové poradenství.