Laserová terapie? Nemáme vědecký důkaz

Laserová terapie je dnes prezentována jako moderní neinvazivní metoda, která slibuje úlevu od bolesti, regeneraci tkání a léčbu zánětů. Často se setkáme s tvrzeními, že nízkoúrovňový laser (LLLT) dokáže proniknout do tkání a stimulovat buňky k rychlejšímu hojení. Ale co na to říká věda? Opravdu laser něco mění v našem těle, nebo jde spíše o dobře zabalený placebo efekt?
Jak laserová terapie údajně funguje?
Principem laserové terapie je použití nízkoúrovňového laserového světla, které má proniknout do tkání a stimulovat buněčné procesy. Tvrdí se, že fotony světla působí na mitochondrie buněk a zvyšují produkci ATP (buněčné energie), což by mělo urychlit regeneraci. Dále má laser údajně zlepšovat krevní oběh, snižovat zánět a mírnit bolest.
To vše zní dobře – dokud se nepodíváme na tvrdá data. Studie v této oblasti jsou často rozporuplné. Některé naznačují mírné pozitivní účinky, ale mnoho dalších nenachází žádný zásadní rozdíl mezi laserovou terapií a běžnými metodami, jako je manuální terapie, cvičení nebo dokonce obyčejné placebo.
Proč je laserová terapie spíš placebo?
Nedostatečná hloubka průniku
Lidské tělo není průhledné. Světlo z nízkoúrovňového laseru nepronikne hluboko do tkání – v lepším případě se dostane jen pár milimetrů pod kůži. To znamená, že hluboko uložené struktury, jako jsou klouby, vazy nebo meziobratlové ploténky, nejsou laserem ovlivněny.Absence přesvědčivých důkazů
Metaanalýzy, které porovnávají větší množství studií, ukazují, že laserová terapie nemá statisticky významný efekt ve srovnání s placebem. Například při léčbě bolesti svalů nebo artrózy kolene se ukazuje, že efekt laseru je srovnatelný s aplikací falešného (placebo) laseru.Krátkodobý efekt vs. dlouhodobé řešení
Někteří pacienti skutečně po laserové terapii pociťují úlevu, ale otázkou je: proč? Často jde o stejný mechanismus jako u jakékoli jiné pasivní terapie – mozek očekává zlepšení, a tak ho do jisté míry sám vytvoří. To ale neřeší příčinu problému. Pokud má někdo bolesti zad kvůli svalové nerovnováze nebo špatnému držení těla, laser nic nevyřeší.
Marketing vs. realita
Laserová terapie je lákavá především pro lidi, kteří hledají rychlou opravu bez námahy. Reklamní slogany slibují bezbolestnou léčbu, rychlé výsledky a minimum rizik. A protože lidé chtějí věřit, že technologie vyřeší jejich problémy, často přehlížejí chybějící důkazy.
Realita je však taková, že pokud by laser skutečně fungoval tak, jak je propagován, byl by dnes standardní součástí všech medicínských protokolů. Ale není. Důvod? Jeho účinek je přinejlepším minimální a rozhodně nenahrazuje pohyb, rehabilitaci nebo manuální terapii.
Co tedy funguje?
Namísto laserové terapie by měl každý, kdo řeší bolest pohybového aparátu, investovat čas do cíleného cvičení, správného držení těla a manuální terapie. Zásadní je řešit příčinu problému, ne jen tlumit příznaky.
Laser možná vypadá moderně a sofistikovaně, ale realita je taková, že ve většině případů je jeho efekt jen důsledkem dobrého marketingu a placebo efektu. A pokud se člověk skutečně chce zbavit bolesti, měl by vsadit na osvědčené metody – pohyb, kompenzační cvičení a správnou životosprávu.
Bohužel... Nemůžeme aplikovat "něco" co nemá vědecky podloženou účinnost, tento čas by bylo dobré věnovat spíše plné rehabilitaci a zaměřit se ne na důsledek, ale na příčinu.
Autor článku: Daniel Dietl - Masáže Plzeˇn a cvičení SM systém