Homeopatie je placebo říká věda, ale někomu skvěle funguje...

31.10.2024

...i placebo může fungovat

Homeopatie 

je kontroverzní oblast medicíny, která vyvolává debaty. Základní myšlenka homeopatie je, že "léčba podobného podobným" může stimulovat tělo k uzdravení, a že extrémně zředěné látky mohou mít léčivé účinky. Homeopatické přípravky jsou tak často zředěné natolik, že v nich nezůstává téměř žádná molekula původní látky.

Co říká věda?

Vědecké studie a systematické přehledy na velkých vzorcích pacientů ukázaly, že homeopatie nefunguje lépe než placebo. Efekt, který lidé někdy pociťují, je tedy pravděpodobně způsoben placebem – to znamená, že zlepšení stavu pramení z víry pacienta v účinnost léčby, nikoli z vlastního účinku.

Jaký je postoj vědeckých organizací?

Většina vědeckých a lékařských organizací (např. Světová zdravotnická organizace, Národní zdravotní ústav USA a další) homeopatii nepodporuje jako efektivní léčebnou metodu. V roce 2010 například britská Královská lékařská společnost a další odborné organizace došly k závěru, že neexistuje žádný spolehlivý vědecký důkaz podporující účinnost homeopatie.

Výjimky a subjektivní zkušenosti

Někteří lidé však tvrdí, že jim homeopatie pomohla, a dávají přednost této formě léčby z důvodu nízkého rizika vedlejších účinků, což může být pro některé lidi atraktivní. Také existují případy, kdy homeopatická léčba působí na symptomy, které mohou spontánně odeznít nebo být ovlivněny psychologickými faktory.


Vědecké důkazy nepodporují tvrzení, že homeopatie funguje na úrovni fyziologických účinků. Jakýkoli účinek homeopatických léků je považován za placebo efekt, a proto homeopatii nelze považovat za efektivní léčebnou metodu pro závažná onemocnění. 

Je důležité nezapomínat na to, že placebo efekt má významný vliv na nastavení psychiky člověka. 

Autor čláňku: Daniel Dietl - Masáže Plzeˇn a cvičení SM Systém