Bolest svalů druhý den po masáži
Bolest svalů po masáži je poměrně běžná a může mít několik příčin:
Uvolnění svalových uzlů a napětí – Masáž pomáhá rozrušit svalové zatvrdliny a trigger pointy, což může vést k dočasnému podráždění svalů a tkání. Svaly, které byly dlouhodobě napjaté, se najednou uvolní, což může způsobit pocit bolesti podobný svalové horečce.
Zvýšené prokrvení a detoxikace – Masáž stimuluje krevní oběh a lymfatický systém, čímž dochází k odplavování metabolitů a odpadních látek. Tento proces může vyvolat mírný zánětlivý efekt nebo pocit "přetížení" svalů, což se projeví bolestí.
Mikrotraumata ve svalech – Podobně jako při cvičení může intenzivní masáž způsobit drobné mikrotrhlinky ve svalových vláknech. Tyto mikrotraumata se hojí během regenerace a mohou způsobit svalovou bolest podobnou té po fyzické námaze.
Ztuhlost a změna svalového tonu – Pokud byly svaly před masáží dlouhodobě přetížené nebo ztuhlé, jejich náhlé uvolnění může způsobit přechodnou bolest, protože se musí znovu přizpůsobit nové rovnováze.
Individuální citlivost a dehydratace – Každý člověk reaguje na masáž jinak. Někteří lidé mají citlivější nervovou soustavu a mohou pociťovat větší bolestivost. Nedostatečná hydratace může také přispět k bolestivosti, protože voda je klíčová pro správné fungování svalů a odplavování toxinů a metabolitů.
➡ Co s tím? Doporučuje se dostatečně pít vodu, hlavně před a po masáži, lehce se protáhnout druhý den ráno po masáži a aplikovat teplo (teplá sprcha) nebo jemnou pohybovou aktivitu pro uvolnění svalů. Pokud je bolest výrazná, pomůže hořčík, který uvolňuje svalové napětí.
Autor článku: Daniel Dietl - Masáže Plzeň, cvičení SM systém a výživové poradenství.